• BIST 94.783
  • Altın 246,097
  • Dolar 5,9346
  • Euro 6,6209
  • Ordu 13 °C

YENİ BİR DERGİ: HEYBE

Muzaffer GÜNAY

Ordumuz yeni bir dergi ile daha tanıştı: ORDU HEYBE.

Türk kültürü ve geleneğindeki yeri erbabınca biline HEYBE’yi derginin adı olarak verdik, ORŞAYAB adına.

Uzun ve yorucu bir sürecin ardından ilk sayısını bu ayın başında çıkardığımız HEYBE’miz (Aralık,2017) kültür, sanat, edebiyat ve bilim eksenli olarak yayın hayatını sürdürecek inşallah. Nitekim daha ilk sayısında bunu göreceksiniz.

ORDU ŞAİRLER YAZARLAR DERNEĞİ (ORŞAYAB) adına yayın hayatına başlayan HEYBE, sahasında önemli bir boşluğu doldurmak üzere yola çıktı. Şimdilik üç ayda bir yayınlanacak. Şartlara göre, ilerleyen süreçte aylık olarak çıkması planlanmaktadır.

Genel Yayın Yönetmenliğini aynı zamanda derneğimizin başkanlığını deruhte eden Av. Tevfik Karabulut’un yaptığı ORDU HEYBE’nin Yazı İşleri Müdürü Musa İşleyen, Yayın Müdürü ise genç arkadaşımız Fuat Huysuz.

Danışma Kurulu ise şu isimlerden oluşmaktadır:

Mithat Baş, S. Zeki Kalyoncu, Nuri Kahraman, Şinasi Tepe, Servet Yerli, Rüstem Gürler, Ünal Yıldırım, Zeki Ordu, Haydar Yıldırımı, Ahmet Çakır, Hasan Gençay, Hikmet Pala, Birol Öztürk, Muzaffer Günay, Ufuk Ersoy ve H. Naim Güney.

Derginin her sayısında sahasında emek vermiş değerlerle yapılan röportajları bulacaksınız. İlk sayının röportaj konuklarından biri Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız Hocamız. Durmuş Ali Öztürk’ün yaptığı söyleşiyi beğenerek okuyacağınızı umuyoruz . Bir diğer röportaj ise Meral Karakaya’nın genç yönetmenlerden Mert Özel ile gerçekleştirdiği söyleşi. 22. Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Öğrenci Filmleri yarışmasında En İyi Kurmaca Film ödülü kazanmıştı genç yönetmen. Fuat Huysuz’un İlimizin tanınmış saz ve ses sanatçısı Şenel Gök ile yaptığı söyleşi de hayli keyifli..

Tevfik Karabulut’un Kültür Sanat ve Edebiyat ile Toplumsal Kalkınma İlişkisi Üzerine Bir Değerlendirme konulu yazısıyla başlıyor dergi.

Şiirleri ile renk katanlar ise Musa İşleyen, Fuat Huysuz, Erkan Gül, Meral Karakaya, İrfan Yıldız,Cemile Düzgün vb..Haydar Cumhur Kızılkaya’nın Fatsalı Şair Dursun Ali Akınet’in şiirleri hakkında kaleme aldığı yazı oldukça içerikli.

Yerel Tarih alanında önemli ve kalıcı çalışmaları ve kitaplar ile öne çıkan Hikmet Pala’nın konu edindiği yazı ise Vonalı Soytarıoğlu İsmail Eşkiyası üzerine.

H. Naim Güney’in çocukluk zamanlarına ait Ordu hatıralarını anlattığı yazı da nostaljik bir kıvamda. Yaşı 45 ve üzeri olanlar için daha bir önem arz ediyor hatıralar.

Ordu tarihi üzerine önemli kitaplar yazan Mithat Baş da keza sohbet tadındaki yazısının ilginizi çekeceğini ümit ediyoruz.

Şahsımın kaleme aldığı Ordu Yöresi Osmanlıca Mezar Kitabeleri dergide yer alan yazılardan biri. Bilindiği gibi geçen yıl bu konuda yazdığımız eser Ordu Valiliğince kitap olarak yayınlanmıştı.

E. Kültür müdürlerinden Servet Yerli ise Kültür ve Tabiat Varlıkları’mıza dair kalem aldığı yazıda önemli tespitlerde bulunuyor.

Musa İşleyen’in Yöresel Sözvarlığımızı gün ışığına çıkaran yazısı bir başka öneme sahip.

Ekim’den Ekin’e, Heybe’den Heybe’ye başlıklı yazısı ile Nuri Kahraman ilginç içeriği ile dikkati çekiyor.

İsa Yar, Yazarın Güncesi başlıklı yazısı ile dergiye farklı bir renk katıyor.

Bir de monografik yazı var dergide. Cevat Yıldırım Hoca’nın kaleme aldığı yazı Oğmaca köyünü tanıtma amacıyla kaleme alınmış. Nitekim Hocamızın köyü hakkında kalem aldığı iki kitabı var.

Ankara’da ikamet eden hemşehrimiz Ali Öztürk, Orduluların Kahramanlıkları’nı dile getiren yazısı ile dergide yer alıyor.

Ordu Türküleri üzerine kaleme alınan yazının sahibi ise Şair- Besteci Cengiz Dilaver.

Haydar Yıldırım’ın Ordu hakkındaki yazısı önemli bilgiler içermekte.

2. sayıda buluşmak dileğiyle..

Not: İletişim: 0542 771 05 67 (Fuat Hysuz)

E-mail: orduheybedergisi@gmail.com

Bu yazı toplam 687 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim