• BIST 101.849
 • Altın 259,823
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Ordu 23 °C

Zeka göstergesi özellikleri

Zeka göstergesi özellikleri
Zeka kuşkusuz herkesin sahip olmak istediği bir özellik. Zeki bir insan olabilmek için neler yapmalıyız sorusu bu yüzden hep merak konusu. Araştırmacılar bu soruya farklı bir bakış açısı ile yaklaşmış. Zeki insanlarda sık rastlanan özellikleri incelemişle

 

Zeka kuşkusuz herkesin sahip olmak istediği bir özellik. Zeki bir insan olabilmek için neler yapmalıyız sorusu bu yüzden hep merak konusu. Araştırmacılar bu soruya farklı bir bakış açısı ile yaklaşmış. Zeki insanlarda sık rastlanan özellikleri incelemişler. Peki sizce zeki insanların en belirgin özellikleri neler olabilir?

Zeki insanlarda görülen en belirgin özellikler

İnsanların en merak edilen özelliklerinden biri olan zeka üzerine düşünülmüş, araştırılmış, sayfalarca yazı yazılmıştır. Peki zeki insanlar kimlerdir? Nasıl anlaşılır? Zeki insanların özellikleri nelerdir?

1- Zeki insanlar idealist ve fantastik bileşimini bünyelerinde taşırlar

Zeki kimseler hem gerçek dünya ile bağlarını koparmazlar ve hem de hayal dünyası içinde yaşarlar. Üstün zekalı insanların düşünceleri fantastiktir.

Üstün zekalı insanlar son derece inatçı yapılı kimselerdir. Başarısızlıkta asla yılmazlar ve asla pes etmezler. Örneğin Edison ampulü bulmadan önce binlerce sefer deneme yapmıştır ve asla pes etmemiştir. Sonunda da başarıya ulaşmıştır.

2- Üstün zekalı insanlar lider ruhlu insanlardır

Zeki kişiler hem disiplinle ve hem de oyun oynar tarzda işlerine eğilirler. Yaptıkları işi büyük bir ciddiyetle yaparlar, ancak oyun havası da vererek yaptıkları işten büyük bir zevk alırlar.

Zeki insanlar için doğuştan lider insanlardır denilebilir. Genellikle öğrenciliklerinden itibaren lider ruhlu özellikleri belirginleşir. Küçük yaşlardan itibaren, okulda, arkadaşları arasında sürekli ön plana çıkarlar. Hemen her konuda söyleyecek bir şeyleri vardır.

Konuşmaları ve istekleri sürekli emir kipindedir. İnsanların kendisini mutlaka dinlemesini isterler. Çevresindeki insanların durumlarına göre hareket ederek, sürekle onları elinde tutmayı başarırlar. Sevecen ve babacan tavırları vardır. Bazen konuşmalarında çevresine karşı kırıcı olsa bile hatasında ısrarcı olmamaya çalışırlar. Ancak tüm bunlara karşın hiç kimsenin onu idare etmesine müsaade etmezler. Onların hayatlarında “benim hiç kimseye ihtiyacım yok” tavırlarını okumak mümkündür.

Genellikle her konuda söyleyecekleri şeyler olduğu için her türlü insana hitap edebilirler.
Bazen dik kafalı ve hafif ukala tavırları ile dikkat çekici olurken sevecen ve hoşgörü dolu tavırlarıyla da dikkat çekebilirler.

Zeki insanların duyguları çok yoğundur. Mantıksal gelişim aynı zamanda duygusal gelişimi de etkileyecektir. Bu duruma göre çocuk kalmayı başarmış insanlar daha zekidir gibi bir sonuca ulaşabiliriz, çünkü çocuklar duygularını çok yoğun yaşarlar.

3- Zeki insanlar naziktir

İnsancıl yönleri fazladır ve karşılarındakine değer verirler ve nezaket kurallarına uyarlar.. Hangi zeki insanı araştırırsanız araştırın, nazik olduğunu görürsünüz.

Mantıksal gelişim aynı zamanda duygusal gelişimi de etkileyecektir. Bu duruma göre çocuk kalmayı başarmış insanlar daha zekidir gibi bir sonuca ulaşabiliriz, çünkü çocuklar duygularını çok yoğun yaşarlar.

4- Sanata ve zevkine düşkün insanlardır

Bu zamana kadar yaşamış sanatçıların büyük bir kısmı zeki insanlar arasından oluşmaktadır. Zeki insanlar, estetik kaygıları ve sevgileri yüksek olan insanlardır. İç görüleri ince insanlar oldukları için sanata da doğal olarak yatkınlıkları görülür.

Sanat onlar için hayatın estetiğidir. Giyiminde kuşamında objelerde, yaşamın tüm alanlarında zevkine ve estetik kaygılara çok dikkat ederler. İlgilendikleri sanatın her dalında başarıya ulaşırlar.

5- Fiziksel enerjileri yüksektir

Özelliklerinden bir tanesi çok büyük fiziksel enerjiye sahip olmalarıdır.

Bu doğuştan gelen bir enerji modellemesi olmayıp, tamamen kendini adapte ettiği konuyu tamamlamak için saatlerce çalışması gerektiği bilincine sahip olmasıdır. Bunun sonucu olarak da irade ve kalp koordineli bir şekilde enerjiyi temin için çalışırlar.

 6- Bakışları ve anlayışları oldukça keskindir

Üstün zekalı insanların diğer bir özelliği ise hem zeki görünüşlü olmaları ve hem de doğal görünmeleridir.

Hem zekalarını belli ederler, hem disiplinlidirler ve hem de çocukça bir yapıyla hareket ederek oyun oynar tarzda işlerine eğilirler. Bu nedenden dolayı da “bu kişi gerçekten zeki mi?” diye sorgulanırlar.

Zeki kimseler hem gerçek dünya ile bağlarını koparmazlar ve idealist insanlardır, hem de hayal dünyası içinde yaşarlar.

Tüm zeki insanlar hayata ve olaylara diğer insanların baktıkları gibi bakmazlar. Onların gerçekleştirmek istedikleri idealleri vardır. Ve bu uğurda her şeyi göze alırlar. Yaptıkları işleri en ideal şekilde yapmak isterler. Kötünün iyisine ya da ikinciliğe asla razı olmayı yapıları gereği kabul etmezler. Her zaman ileriye dönük yaşarlar, fazla idealistlikleri onları bazen hayalperest yapsa da çoğunlukla gerçekçi ve ayakları yere basan insanlardır.

Ürettikleri şeyler gerçek dünyada kullanılacaktır, ancak olmayan şeyleri üretmek zorundadırlar. Normal insanlara göre üstün zekalı insanların düşünceleri fantastiktir, ancak bilimsel çalışmalar fantastik hayaller sonucu ortaya çıkmaktadır.

Üstün zekalı insanlar son derece inatçı yapılı kimselerdir. Başarısızlıkta asla yılmazlar ve asla pes etmezler. Birçok bilim insanı bu tür ortak özellikler taşımıştır.

7- Zeki insanlar mükemmeliyetçidirler

Zeki insanlar her şeyin en iyisini en güzelini isterler, hiçbir zaman en iyinin bir altına talip olmazlar. İlgilendikleri her konunun, o alandaki en iyisi ve en mükemmeli olsun isterler. Hatasızlığı ve kusursuzluğu severler.

Bazen bu konuda çok ısrarcı oldukları için çevresindeki insanları zaman zaman sıkabilirler. Her şeye rağmen onların elinden çıkan işler çoğunlukla düşünerek ve dikkatli hareket ettikleri için kusursuza yakındır.

 

Bu haber toplam 1453 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • AKILLI UYGULAMA31 Ekim 2018 Çarşamba 16:21
 • 3 KİŞİ YARALANDI30 Ekim 2018 Salı 17:54
 • JAPON GELİNLERE TÜRK DÜĞÜNÜ29 Ekim 2018 Pazartesi 15:43
 • TEK TIKLA DOLANDIRILMAYIN!23 Ekim 2018 Salı 17:41
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim